مزایای زایمان طبیعی نسبت به سزارین

مزایای زایمان طبیعی نسبت به سزارین

در مورد زایمان طبیعی چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می‌دانید مزایای زایمان طبیعی چه هستند؟ به نظر شما زایمان به روش سزارین بهتر است یا طبیعی؟ کدام یک از این روش‌ها می‌توانند برای مادر و نوزاد بهتر باشند؟

بدون تردید بیشتر خانم‌های باردار همیشه در انتخاب نوع زایمان خود با مشکل مواجه هستند. برخی تصور می‌کنند اگر به صورت سزارین زایمان کنند، زایمان آسان‌تر و موفق‌تری خواهند داشت. در حالی که زایمان طبیعی برای آنها دشوار و خطرناک خواهد بود. اما همه ما می‌دانیم که فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین بیشتر است. به همین دلیل هم خانم‌ها ترجیح می‌دهند این روش را برای زایمان خود انتخاب کنند.

علاوه بر مزایای زایمان طبیعی، حتی پزشکان و متخصصان زنان و زایمان هم به بیماران خود زایمان طبیعی را پیشنهاد می‌کنند. مگر در شرایطی که زایمان به صورت طبیعی برای مادر و جنین خطرناک باشد. با تمام این تفاسیر، اجازه دهید بیشتر با زایمان طبیعی و فواید آن آشنا شویم. بهتر است با ما همراه شوید.

مزایای زایمان طبیعی

زایمان طبیعی و علائم شروع آن

زایمان طبیعی یعنی خروج جنین از ناحیه واژن بدون نیاز به جراحی. به این صورت که وقتی انقباض رحمی رخ می‌دهد، جنین از داخل رحم به سمت کانال واژینال حرکت کرده و در نهایت از سمت دهانه واژن خارج می‌شود. معمولا این فرایند فیزیولوژیک در هفته‌های 36 تا 42 بارداری خانم‌ها ممکن است رخ دهد. همانطور که بیان شد، در این روش زایمان هیچ خطری جنین و مادر را تهدید نمی‌کند.

همچنین مزایای زایمان طبیعی بسیار زیاد هستند و حتی عوارضی که این روش ایجاد می‌کند هم، خطرات جبران ناپذیر به شمار نمی‌روند. با وجود آنکه در این روش زایمان درد زیادی به مادر تحمیل می‌شود، اما فواید زایمان طبیعی منجر شده است تا این روش بیشتر از روش سزارین توسط خانم‌ها انتخاب شود. البته برای آنکه بتوان زمان آغاز زایمان طبیعی را تشخیص داد، باید به برخی علائم توجه کرد. مهمترین علائمی که نشان می‌دهد زمان زایمان طبیعی آغاز شده است را باید چنین بیان کنیم:

  • خارج شدن ترشحات خونی
  • درد در ناحیه شکم و کمر
  • خارج شدن مایع از ناحیه واژن به دلیل پاره شدن کیسه آب
  • بروز اسهال‌های مکرر
  • انقباض در ماهیچه‌های رحم

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، خانم‌های باردار باید فورا به متخصص زنان مراجعه کرده و یا به بیمارستان مراجعه کنند تا در زمان مناسب زایمان داشته باشند.

مزایای زایمان طبیعی برای زنان

مادرهایی که زایمان طبیعی را تجربه می‌کنند، از فواید بسیاری بهره‌مند می‌شوند. در واقع زایمان طبیعی به مادران کمک می‌کند تا سریع‌تر مراحل زایمان را پشت سر بگذارند. با این حال بسیاری از زنان به دلیل درد این روش زایمان، ترجیح می‌دهند سزارین شوند که البته علت این مسئله عدم آگاهی آنها از فواید زایمان طبیعی است. از مهمترین مزایایی که می‌توانیم برای زایمان طبیعی بیان کنیم، باید به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش میزان خونریزی در حین زایمان طبیعی

یکی از مهمترین مزایای زایمان طبیعی که می‌توانیم برای زنان بیان کنیم، کاهش میزان خونریزی در حین زایمان است. زیرا در این روش آسیب‌های جدی به بدن وارد نمی‌شود و دقیقا به همین دلیل هم زنان با خونریزی کمتری نسبت به روش سزارین مواجه می‌شوند. بیشتر پزشکان به همین دلیل بیماران خود را ترغیب می‌کنند که زایمان طبیعی داشته باشند.

مزایای زایمان طبیعی

بهبودی سریع‌تر بعد از زایمان

مادران که زایمان طبیعی انجام می‌دهند، با مشکل دستکاری در سیستم بدن مواجه نمی‌شوند. از این رو سریع‌تر نیز بهبود یافته و می‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرند. در حالی که انجام زایمان سزارین منجر می‌شود تا برش‌هایی بر روی سطح شکم ایجاد شود و عوارضی را برای مادر به همراه داشته باشد.

در واقع معایب و مزایای زایمان طبیعی در کنار هم بهتر نمود می‌یابند. زیرا زمانی که مادری اقدام به زایمان طبیعی می‌نماید، ممکن است بیشتر درگیر معایب آن شود. در حالی که بعد از زایمان می‌تواند شاهد مزایا و فواید عالی آن باشد. پس مزایای این روش زایمان را تنها زمانی می‌توان مشاهده کرد که فرایند زایمان سپری شده باشد.

کاهش مشکلات تنفسی نوزاد

در کنار تمام مزایایی که زایمان طبیعی برای مادر به همراه دارد، باید به یکی از مزایای زایمان طبیعی برای نوزاد هم اشاره کنیم. آن هم کاهش مشکلات تنفسی در نوزاد است. از آنجایی که عبور از کانال زایمان برای نوزاد فواید عالی به همراه دارد، پس زایمان طبیعی می‌تواند برای نوزاد هم مزایای ویژه‌ای داشته باشد. طبق پژوهش‌هایی که انجام شده است، فشار ناشی از زایمان طبیعی به نوزاد به او کمک می‌کند تا مشکلات تنفسی خود را رفع کند.

علت این مسئله به این دلیل است که مایعی در ریه نوزاد وجود دارد و در حین فشار زایمان طبیعی، این مایه از ریه نوزاد خارج می‌شود. در نهایت فرایند تنفسی برای نوزاد تسهیل می‌گردد. به همین دلیل پزشکان بیشتر بیماران خود را به انجام زایمان طبیعی تشویق می‌کنند تا هم سلامت خود و هم سلامت نوزاد را تضمین کنند.

افزایش ضریب هوشی نوزاد در زایمان طبیعی

از دیگر مزایای زایمان طبیعی که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، افزایش ضریب هوشی در نوزادان است. اصولا نوزادانی که به صورت طبیعی به دنیا می‌آیند، از نظر هوشی در شرایط بهتری قرار دارند. همچنین نوزادانی که به صورت طبیعی به دنیا می‌آیند، از سلامت جسمانی بهتری هم برخوردارند. از این رو کمتر به بیماری‌های مختلف همچون بیماری‌های خاص، دیابت و موارد دیگر مبتلا می‌شوند.

تقویت سیستم ایمنی نوزادان

در نهایت باید به این مزیت زایمان طبیعی اشاره کنیم، که نوزادان بعد از به دنیا آمدن به صورت طبیعی، از سیستم بدن ایمن‌تری برخوردارند. زیرا زمانی که جنین از کانال واژینال عبور می‌کند، باکتری‌های مفید و محافظت کننده جنین از طریق روده‌ها وارد بدن نوزاد می‌شوند. در نهایت بدن نوزاد تقویت و ایمن می‌شود. همچنین عبور جنین از مجرای زایمان باعث می‌شود سیستم قلب و عروق نوزاد تحریک شده و گردش خون جنین بهتر جریان یابد.

پس به طور کلی مزایای زایمان طبیعی هم سلامتی مادران و هم نوزادان را در بر می گیرد. تنها کافیست در بهترین کلینیک و نزد بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان، تحت مراقبت قرار گرفت. در این حالت می‌توان اطمینان حاصل نمود که یک زایمان موفق و عالی را تجربه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران انجمنی است صنفی، علمی، غیرسیاسی و غیر انتفاعی که در جهت ارتقا سطح علمی متخصصین زنان و زایمان و نازایی کشور فعالیت میکند. این انجمن از سال ۱۳۸۱ به طور رسمی به ثبت رسیده است و تا کنون پنج دوره انتخابات برگزار نموده است.

لینک های مرتبط

© کپی رایت ۱۴۰۳-۱۴۰۲ توسط تیم طراحی فروزنده آسمان یزد