از IUD چه می‌دانید؟

از IUD چه می‌دانید؟

در مورد IUD چه اطلاعاتی دارید؟ آیا استفاده از این روش برای خانم‌ها عوارضی به همراه دارد؟ مزایای استفاده از آی‌یودی چیست؟ آیا لازم است پیش از استفاده از این روش، در مورد آن اطلاعات به دست آورد؟ مسلما بله. باید بگوییم در سطح جهان تقریبا 14 درصد از زنان برای جلوگیری از بارداری، از روش‌های داخل رحمی استفاده می‌کنند.

آنها از انواع وسیله‌های داخل رحمی یا همان آی‌یودی استفاده می‌کنند که از نظر شیمیایی فعال بوده و در رحم اقدام به آزادسازی مس یا لوونورژسترل می‌نمایند. آی‌یودی‌ها چارچوبی به شکل T دارند که از جنس پلی اتیلن بوده و برای رادیواپک شدن با باریوم مخلوط می‌شوند. در واقع این وسیله، یک روش موثر و کاربردی برای جلوگیری از بارداری به شمار می‌رود.

بیشتر زنان در جهان، قادر هستند از IUD استفاده کنند. حتی خانم‌هایی که HIV مثبت هستند. اما در مواردی که امکان دارد باردار بوده یا دارای عفونت‌های لگنی درمان نشده باشند، بهتر است از این روش استفاده نکنند. حتی اگر خانم‌ها در داخل رحم یا دهانه رحم مشکل دارند و یا از مشکل بارداری خارج از رحم برخوردارند، بهتر است پیش از انجام این روش، حتما با پزشک متخصص مشورت نمایند.

آنها باید در مورد عوارض آی‌یودی اطلاعات کسب کنند و سپس بسته به شرایطی که دارند، از این روش برای جلوگیری از بارداری استفاده نمایند. در غیر این صورت ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوند که در برخی موارد این مشکلات جبران پذیر نخواهند بود.

IUD

آی‌یودی( IUD ) چیست؟

افراد بسیاری در دنیا وجود دارند که هنوز نمی‌دانند دستگاه آی‌یودی چیست. آنها حتی یکبار هم از این روش استفاده نکرده‌اند تا بدانند آیا استفاده از این وسیله می‌تواند آسان باشد یا خیر؟ باید بگوییم دستگاهی به شکل T که برای پیشگیری از بارداری در رحم خانم‌ها گذاشته می‌شود، آی‌یودی نام دارد. در اصل نخ نازکی که شبیه به رشته پلاستیکی بوده و در انتهای دستگاه قرار دارد، آی‌یودی است.

این نخ در IUD به خانم‌ها در مورد قرار گرفتن صحیح دستگاه در رحم، اطمینان می‌دهد و همچنین برای خارج کردن دستگاه از رحم نیز، کاربرد دارد. پیشگیری از طریق این روش اثرات طولانی دارد ولی به محض خارج کردن آن امکان باروری به سرعت باز خواهد گشت. به خاطر داشته باشید که هم جایگذاری و هم خارج کردن آی‌یودی، باید حتما توسط پزشک متخصص زنان انجام شود.

بهتر است افرادی که تمایل دارند از این دستگاه استفاده کنند، قبل از انجام، تست بارداری انجام دهند تا از عدم بارداری خود اطمینان حاصل کنند. خانم‌هایی که از عفونت‌های لگن رنج می‌برند نیز، باید پیش از استفاده از این دستگاه حتما بیماری خود را درمان کنند. در غیر این صورت با مشکلات دیگری مواجه شده و عوارض آی‌یودی را در بدن خود مشاهده خواهند کرد.

انواع آی‌یودی‌ها کدامند؟

دستگاه‌های IUD را باید در دو نوع زیر دسته‌بندی کنیم که استفاده از هر کدام مزایای و معایب خاصی را به همراه دارد:

آی‌یودی‌های مسی

در این نوع آی‌یودی‌ها هیچ نوع هورمونی وجود ندارد اما قادر است به سرعت از باردار شدن جلوگیری کند. در اصل مس نوعی اسپرم کش به شمار می‌رود که اسپرم‌های داخل رحم را از بین می‌برد. این دستگاه‌ها زمانی که در رحم قرار می‌گیرند، مس آزاد کرده و اسپرم‌ها را پیش از آنکه به تخمک برسند نابود می‌کنند.

البته استفاده از این نوع IUD می‌تواند برای بدن عوارضی هم به همراه داشته باشد. عوارضی همچون خونریزی شدید و درد قاعدگی شدید، خونریزی در میان دوره‌های پریودی و گرفتگی در عضلات شکم. پس افرادی که از آی‌یودی‌های مسی استفاده می‌کنند، ممکن است چنین مشکلاتی را داشته باشند.

IUD

آی‌یودی‌های هورمونی

این نوع IUD همانطور که از نامش مشخص است، از هورمونی به نام پروژسترون لوونورژسترول برخوردار بوده و ممکن است بعد از قرارگیری در داخل رحم، یک هفته زمان نیاز داشته باشد تا فعال شود. در اصل این هورمون منجر می‌شود تا مخاط دهانه رحم ضخیم شده و اسپرم قادر نباشد از آن عبور کند. علاوه بر آن وجود این هورمون در رحم، تخمک‌گذاری را نیز متوقف می‌سازد.

البته باید بگوییم استفاده از این دستگاه نیز ممکن است عوارضی را برای بدن به همراه داشته باشد، عوارضی همچون:

  • گرفتگی و بروز درد در ناحیه لگن
  • سردرد
  • تغییر در خلق و خوی فرد
  • بروز آکنه بر روی پوست
  • خونریزی نامنظم که در بیشتر موارد پس از 6 ماه متوقف خواهد شد.
  • افزایش وزن
  • بروز حساسیت در پستان‌ها
  • و موارد دیگر

نحوه گذاشتن IUD به چه صورت است؟

بدون تردید جایگذاری دستگاه آی‌یودی در داخل رحم، نمی‌تواند توسط خود شخص انجام شود. گذاشتن IUD حساسیت بالایی نیاز دارد که تنها پزشک متخصص زنان به این امر واقف است. از این رو باید برای کار گذاشتن این دستگاه حتما به پزشک مراجعه شود. با این حال بهترین زمان برای قرار دادن آی‌یودی، دوران قاعدگی است. به این دلیل که دهانه رحم در دوران قاعدگی نرم بوده و احتمال باردار بودن نیز، وجود ندارد.

می‌توان پیش از جایگذاری IUD از مسکن ضد درد استفاده کرد تا مانع از بروز کرامپ شود. همچنین درد و ناراحتی آن را نیز کاهش خواهد داد. نحوه قرار دادن آی‌یودی به این صورت است که در ابتدا باید به وسیله اسپکولوم واژن باز نگه داشته شود. سپس لوله‌ای برای قرار دادن آی‌یودی استفاده می‌شود، که بازوهای T در پشت لوله خم هستند و زمانی باز می‌شوند که دستگاه در رحم قرار گیرد.

نخ آی‌یودی نیز به اندازه یک اینچ از دهانه رحم بیرون‌تر قرار می‌گیرد، اما به قدری نیست که از واژن بیرون بزند. پس فرد می‌تواند به راحتی فعالیت روزانه خود را داشته باشد و حتی در زمان برقراری رابطه جنسی نیز با مشکلی مواجه نشود.

عوارض استفاده از دستگاه آی‌یودی چیست؟

به طور کلی هر روش درمانی برای جلوگیری از باردار شدن، می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد. استفاده از IUD نیز از این قائله مستثنی نیست. پس خانم‌ها ممکن است در این روش با عوارضی چون خونریزی‌های نامنظم، کاهش جریان خون قاعدگی تا 90 درصد و حتی قطع شدن پریود مواجه شوند. با وجود آنکه احتمال بارداری بعد از قرارگیری دستگاه در رحم کم است، اما خانم‌ها باید مراقب هر نوع جابجایی دستگاه در داخل رحم باشند. زیرا در صورت جا به جایی فرد به راحتی باردار خواهد شد.

همچنین اگر زن بعد از جایگذاری IUD باردار شود، امکان سقط جنین به 50 درصد می‌رسد. می‌توان با خارج کردن سریع این دستگاه از بدن، سلامت جنین را حفظ کرد و خطر سقط را به 25 درصد کاهش داد. پس به طور کلی استفاده از این دستگاه در کنار مزایای عالی که برای خانم‌ها به همراه دارد، بدون عوارض نیز نبوده و از این رو افرادی که تمایل دارند از این روش استفاده کنند، باید تمامی جوانب را بسنجند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران انجمنی است صنفی، علمی، غیرسیاسی و غیر انتفاعی که در جهت ارتقا سطح علمی متخصصین زنان و زایمان و نازایی کشور فعالیت میکند. این انجمن از سال ۱۳۸۱ به طور رسمی به ثبت رسیده است و تا کنون پنج دوره انتخابات برگزار نموده است.

لینک های مرتبط

© کپی رایت ۱۴۰۳-۱۴۰۲ توسط تیم طراحی فروزنده آسمان یزد