حفظ سلامت استخوان زنان با یک دقیقه دویدن در روز

حفظ سلامت استخوان زنان با یک دقیقه دویدن در روز

حفظ سلامت استخوان زنان مسئله مهمی است که بیشتر خانم‌ها به آن اهمیت نمی‌دهند. در حالی که این مسئله نه تنها قبل از یائسگی بلکه بعد از آن نیز حائز اهمیت است. از این رو آنها باید همواره به دنبال این باشند که بدانند برای حفظ سلامتی استخوان‌ها چه راه‌حل‌هایی وجود دارد؟ نکته جالب آن است که خانم‌ها تنها با انجام کارهای ساده می‌توانند استخوان‌های خود را همیشه در سلامت نگه دارند.

طبق تحقیقاتی که انجام شده است، تنها یک دقیقه دویدن در طول روز، می‌تواند باعث افزایش سلامت استخوان در زنان شود. همه ما می‌دانیم که مشکل پوکی استخوان در زنانی که در معرض یائسگی قرار دارند، معمولا بیشتر از خانم‌های دیگر است. همچنین این دسته از خانم‌ها نمی‌توانند تمرینات ورزشی سنگین داشته باشند. از این رو نیاز دارند که با تمرینات ساده، همیشه سلامت خود را حفظ کنند.

پس یافتن برنامه‌ای که بتواند سلامت استخوان زنان را در هر مرحله‌ای از زندگی که قرار دارند حفظ کند، یک اولویت مهم برای بانوان به شمار می‌رود. در سال 2008 برای فعالیت‌های فیزیکی بانوان، دستورالعمل‌هایی ارائه شد. در این دستورالعمل‌ها توصیه شده بود که زنان باید به صورت متوسط در هفته 150 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشند. خانم‌هایی که به این دستورالعمل‌ها توجه نمودند، موفق شدند برای سالهای طولانی سلامت استخوان‌های خود را حفظ کنند.

اما برخی از خانم‌ها نیز به این دستورالعمل‌ها بی‌توجی نموده و با مشکلات زیادی مواجه شدند. پس از آن دیگر زنان دریافتند که تا چه میزان توجه به سلامت استخوان‌ها مهم است و به دنبال روش‌های مناسبی برای حفظ سلامت استخوان‌های خود رفتند.

سلامت استخوان زنان

ارتباط ورزش با سلامت استخوان زنان

کارشناسان علوم ورزشی در دانشگاه اکستر بر روی سلامت برخی از زنان از طریق ورزش، تحقیقاتی انجام دادند. این تحقیقات در بین 2500 زن مورد بررسی قرار گرفت. آنها میزان فعالیت ورزشی زنان را در طول یک هفته اندازه‌گیری کرده بودند. این تحقیقات نشان داد زنانی که بین 60 تا 120 ثانیه در روز فعالیت بدنی با شدت بالا داشتند، از سلامت استخوان بیشتری بهره‌مند شدند. به این صورت که 4 درصد سلامت استخوان آنها نسبت به زنانی که یک فعالیت بدنی ساده داشتند، بالاتر بود.

علاوه بر آن، این تحقیقات نشان داد زنانی که 2 دقیقه با شدت ورزش کردند، موفق شدند بیش از 6 درصد نسبت به دیگر زنان، سلامت استخوان خود را تضمین کنند. از این رو محققان دریافتند که میان ورزش کردن و حفظ سلامت استخوان زنان رابطه مستقیمی وجود دارد. البته دکتر استیلز در مورد سلامت استخوان بانوان با تمرینات سنگین ورزشی، نظریه‌ای ارائه نمود.

ایشان اظهار داشت میان سلامت استخوان زنان و تمرینات سنگین ورزشی، نمی‌توان رابطه مستقیمی قائل شد. زیرا باور داشت افرادی وجود دارند که بدون انجام تمرینات ورزشی، اط استخوان‌های سالمی برخوردارند. پس انجام تمرینات ورزشی را تنها راه رسیدن به سلامت استخوان‌ها نمی‌دانست. ایشان فقط اشاره نمود که زنان با تنها 1 تا 2 دقیقه دویدن یک روز، قادر خواهند بود به سلامت کامل استخوانی برسند.

همچنین ایشان بیان نمود که تنها با 1 دقیقه دویدن در طول روز، زنان می‌توانند به پوکی استخوان و خطر شکستگی استخوان‌های خود در اثر افزایش سن غلبه کنند. پس تنها دویدن برای مدت زمان کوتاه، مشکلات زیادی را از زنان دور خواهد کرد.

چند توصیه مهم برای زنان جهت حفظ سلامت استخوان‌ها

خانم‌هایی که به سلامت استخوان‌های خود اهمیت می‌دهند، نیاز دارند تا برخی توصیه‌ها را جدی بگیرند. اولین توصیه این است که به خانم‌ها پیشنهاد می‌شود چه قبل از یائسگی و چه بعد از آن، به ورزش توجه داشته باشند. آنها با انجام برخی حرکت‌های ورزشی به راحتی می‌توانند سلامت استخوان‌های خود را در هر سنی حفظ کنند. البته توصیه‌های دیگری نیز برای آنها داریم که باید چنین بیان کنیم:

  • انجام فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، آهسته دویدن و یا بالا رفتن از پله‌ها برای حفظ سلامت استخوان زنان باید جدی گرفته شود. انجام این فعالیت‌ها کمک می‌کند تا استخوان‌های فرد قوی شده و روند تحلیل آنها کند شود.
  • خانم‌ها باید مصرف ویتامین D را جدی بگیرند. زیرا این ویتامین به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند و روند بهبود سلامت استخوان را افزایش می‌دهد. می‌توانیم نور خورشید را یکی از منابع غنی حاوی ویتامین D معرفی کنیم. در کنار آن مواد خوراکی‌ای مانند ماهی، زرده تخم‌مرغ، لبنیات، شیر سویا و… نیز، حاوی این ویتامین هستند.
  • برای حفظ سلامت استخوان زنان توصیه می‌شود آنها از خوردن مواد الکلی که منجر به کاهش جذب کلسیم در بدن می‌شود خودداری کنند. همچنین آنها باید از مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های حاوی کافئین که باعث دفع سریع کلسیم در بدن می‌شود نیز، بپرهیزند.
  • خانم‌ها باید برای کسب اطمینان از سلامت استخوان‌های خود، انجام غربالگری را جدی بگیرند. قبل از 30 سالگی انجام این کار سالی یکبار توصیه می‌شود، اما بعد از آن لازم است خانم‌ها حداقل سالی دو بار غربالگری انجام دهند تا از سلامت خود اطمینان حاصل کنند. در غیر این صورت قادر نخواهند بود با بروز هرگونه مشکلی، اقدامات لازم را انجام دهند.

سلامت استخوان زنان

مزیت یک دقیقه دویدن برای سلامت استخوان زنان

همانطور که پیش از این نیز بیان نمودیم، سلامت استخوان در خانم‌ها با روش‌های ساده امکان پذیر است. از این رو خانم‌ها در هر سنی که باشند تنها با یک دقیقه دویدن یا انجام فعالیت‌های ورزشی شدید، می‌توانند از بروز مشکلات زیادی در بدن خود جلوگیری نمایند. از آنجایی که آنها در اثر افزایش سن ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوند، اگر چنین فعالیت‌هایی را جدی بگیرند، عمر طولانی‌تری را در سلامت کامل تجربه خواهند نمود.

در کشور انگلستان بر روی سلامت استخوان زنان تحقیقات بسیاری انجام شد. پس از انجام تحقیقات بسیاری، محققان دریافتند که دویدن به عنوان ساده‌ترین فعالیت ورزشی، تا چه میزان موفق شد بر روی افزایش سلامت استخوان‌ها تاثیر بگذارد. از این رو آنها انجام این کار ساده را به تمام زنان کشور خود توصیه نمودند.

مهمترین مزیتی که 1 دقیقه دویدن با شدت زیاد برای خانم‌ها به همراه داشت، حفظ سلامت استخوان آنها بود. همچنین خانم‌ها با انجام این تمرین ساده به استحکام بیشتر استخوان‌های بدن خود کمک کردند و در نهایت سلامتشان تضمین شد. پس باید بگوییم توجه به این نوع تمرینات ساده اما موثر، توسط تمامی خانم‌ها لازم و ضروری است. آنها باید به سلامت خود بسیار توجه نمایند و همواره به دنبال یک روش ساده برای حفظ سلامتی خود باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران انجمنی است صنفی، علمی، غیرسیاسی و غیر انتفاعی که در جهت ارتقا سطح علمی متخصصین زنان و زایمان و نازایی کشور فعالیت میکند. این انجمن از سال ۱۳۸۱ به طور رسمی به ثبت رسیده است و تا کنون پنج دوره انتخابات برگزار نموده است.

لینک های مرتبط

© کپی رایت ۱۴۰۳-۱۴۰۲ توسط تیم طراحی فروزنده آسمان یزد